Copyright © 2023 SP9KAG

Informacje starsze niż jeden rok przenoszone są do archiwum

02-03.04.2022

Wystartowaliśmy w zawodach EA RTTY Contest w kategorii Single Operator 14 MHz, zajmując 19 miejsce.

Operatorem stacji był Jacek SP9CXN, który zrobił 177 łączności.

Maj 2022

Zakupiliśmy nowy transceiver FTDX-10. Zakup udało się zrealizować dzięki sponsorowi i ze środków własnych.

07-08.05.2022

Nasz Klub, a tym samym członkowie zostali zaproszeni przez Komandora Klubu Żeglarskiego "Garland" Pana Marcina Wilczka  na imprezę "Otwarcie sezonu żeglarskiego 2022". Impreza miała miejsce w dniach 07 - 08 maja 2022r. w siedzibie Klubu Żeglarskiego przy jeziorze Dzierżno Małe.

Nasza ekipa wyposażona w nowy nabytek w postaci transceivera FTDX-10 i antenę dipol na 80m. zainstalowała się na terenie Klubu, przeprowadzając podczas dwudniowej pracy w eterze wiele łączności, uaktywniając tym samym mało aktywną gminę GC-02.

Młodzi adepci żeglarstwa mieli też okazję do zapoznania się z krótkofalarstwem i przeprowadzenia swoich pierwszych łączności w eterze.

Wieść o naszej pracy z nad Dzierżna szybko rozeszła się po okolicy, co skutkowało licznymi odwiedzinami kolegów niezrzeszonych w  naszym klubie.

Piękna pogoda i miła koleżeńska atmosfera sprawiły, że impreza była bardzo udana.

Więcej fotek w naszej galerii >>>

Marzec 2022

Pracując w na pasmach zaliczyliśmy łączności ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji olimpiady krótkofalarskiej WRTC 2022, przydzielającymi punkty do okolicznościowego dyplomu. Akcja dyplomowa trwa do 10 lipca 2022r.

Obok certyfikat za łączności przeprowadzone w marcu ze stacjami okolicznościowymi.

Kwiecień 2022

Pracując w na pasmach zaliczyliśmy łączności ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji olimpiady krótkofalarskiej WRTC 2022, przydzielającymi punkty do okolicznościowego dyplomu. Akcja dyplomowa trwa do 10 lipca 2022r.

Obok certyfikat za łączności przeprowadzone w kwietniu ze stacjami okolicznościowymi.

 Statystyki

Maj 2022

Pracując w na pasmach zaliczyliśmy łączności ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji olimpiady krótkofalarskiej WRTC 2022, przydzielającymi punkty do okolicznościowego dyplomu. Akcja dyplomowa trwa do 10 lipca 2022r.

Obok certyfikat za łączności przeprowadzone w maju ze stacjami okolicznościowymi.

18-19.06.2022

Nasz Klub zorganizował w Ośrodku Żeglarskim LOK Garland nad Jeziorem Dzierżno Małe bardzo fajną i udaną imprezę „Krótkofalarską Sobótkę”. Pogoda była wspaniała. Było słonecznie i ciepło. Żeglarzom wiał bardzo fajny wiatr w żagle, a nas chłodził w te bardzo upalne dwa dni. Przywieźliśmy ze sobą radiostację TRX Yaesu FTdx10, oraz do wypróbowania zestaw anten drutowych (W3DZZ, G5RV, Dipol na 80, dipol na 40, 12 el yagi na 70 cm, anteny na podstawach magnesowych na 2 m i 70 cm). Na naszej radiostacji chętni nawiązywali łączności w pasmach amatorskich fal krótkich i ultrakrótkich. Oprócz atrakcji krótkofalarskich były rozmowy przy grillu i zimnych napojach. W drugi dzień tj. w niedzielę 19.06.2022 r.  przyjechali do nas zaproszeni goście:

Tadeusz Pamięta - SP9HQJ Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców

Leszek Waligóra - SP9WZR Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi  Obrony Kraju

Jacek Wicher Członek Zarządu  Śląskiej Organizacji wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju

Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusz - SP9HQJ wzmocnił naszą biblioteczkę klubową nowymi pozycjami z dedykacjami.

Poniżej kilka fotek z tej imprezy.

Zobacz też: https://www.qrz.com/db/SP9KAG

05.06.2022

Klub Sportów Łączności LOK SP9KAG wziął udział w bardzo udanej imprezie z okazji "Dnia Dziecka" zorganizowanej przez Urząd Gminy Pilchowice.  W imprezie na scenie występowało wiele zespołów artystycznych, były dmuchańce i inne ciekawe zabawy.

Były też słodycze, ciastka, kołacze, lody, napoje i smaczna zupa żurek.

Strażacy zaprezentowali swój  wóz ratowniczy. Zaprezentowana została też specjalna ekologiczna śmieciarka. Dzięki sponsorom, którzy sfinansowali całe przedsięwzięcie zaspokojone zostało ciało i duch naszych milusińskich.


My też przyjechaliśmy do Pilchowic koło Gliwic (gmina GC04) z radiostacją i antenami, aby udostępnić dzieciom możliwość nawiązania łączności radiowej. Pracowaliśmy w paśmie 80 metrów, nawiązując szereg łączności. Operatorem stacji był Czesław SP9FZU, który pomagał bardzo młodym operatorom w przeprowadzaniu pierwszych łączności radiowych.

Poniżej kilka fotek prezentujących nasze stanowisko pracy w warsztatach łączności.

16-17.07.2022

Z inicjatywy Prezesa Klubu Czesława SP9FZU zorganizowaliśmy  spotkanie plenerowe pod nazwą "Lato z Transceiverem". Jak sama nazwa wskazuje myślą przewodnią spotkania było krótkofalarstwo, choć nie zabrakło też innych tematów przy grillu i zimnych napojach.

Spotkanie odbyło się w Ośrodku Żeglarskim LOK Garland nad Jeziorem Dzierżno Małe. Pogoda dopisała. Było słonecznie i ciepło. W sobotę popadał ciepły deszcz. Chętni uczestnicy spotkania mieli okazję popracować w warunkach polowych na klubowej radiostacji Yaesu FTdx10 z anteną W3DZZ, wykonaną przez Zenka SQ9CND.

Uczestnicy spotkania uznali imprezę za bardzo udaną i wartą kontynuowania.

W związku z tym ustalono, że następne spotkania odbędą się w dniach 13-14 sierpnia i 17-18 września 2022 r.


Czerwiec/lipiec 2022

Przez cały czerwiec i lipiec Czesław SP9FZU intensywnie pracował ze stacji klubowej na pasmach HF emisjami CW i SSB.

Efektem jego pracy są poniższe certyfikaty. Certyfikaty te wraz z opisami znajdują się również tutaj>>>

Wrzesień 2022

Czesław SP9FZU uczestniczył w XXXVIII hiszpańskiej edycji specjalnych znaków wywoławczych SDC, upamiętniających obchody Dnia Asturii i jego patronkę Santina de Covadonga. Efektem jego udziału w tej akcji dyplomowej są pamiątkowe certyfikaty I ciekawa karta QSL.

08.10.2022

W ramach obchodów 75-lecia działalności Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach, stacja klubowa pracowała z terenu Szkoły pod okolicznościowym znakiem 3Z75ZSL Operatorzy pracowali w pasmach UHF oraz 80 i 40 metrów, przeprowadzając wiele łączności ze stacjami krajowymi i zagranicznymi.

Operatorami stacji byli Czesław SP9FZU, Zenek SQ9CND, nauczyciel Zespołu Szkół Franciszek SQ9NFB, oraz Kuba - uczeń tej Szkoły I członek Klubu.

Za uczestnictwo w obchodach jubileuszowych, otrzymaliśmy podziękowania od Dyrekcji, Grona pedagogicznego, Pracowników, oraz Uczniów tej placówki.

18.10.2022

Prezes Klubu Czesław SP9FZU został zaproszony do Radia i Telewizji IMPERIUM w Gliwicach, w celu przeprowadzenia pokazowej łączności amatorskiej. Ze względów technicznych łączność została przeprowadzona z ręcznego radiotelefonu,  na przemienniku gliwickim SR9GC.

Przebieg łączności można obejrzeć klikając na link: https://www.youtube.com/watch?v=L9bSkusZf3I

Grudzień 2022

Stacja klubowa uczestniczyła w akcji dyplomowej zorganizowanej z okazji 95 lat Polskiego Radia Katowice.

Efektem uczestnictwa jest zdobycie trzech dyplomów:

- za łączności emisją SSB

- za ączności emisją CW

- za łączności MIXED

 

Operatorem stacji był Czesław SP9FZU

18 i 21.01.2023

Stacja klubowa SP9KAG pracowała na pasmach HF z zabytkowej Radiostacji Gliwice Muzeum w Gliwicach. Okazją do pracy z tego zabytkowego miejsca była przypadająca w dniu 18 stycznia br. 120. rocznica pierwszej transatlantyckiej łączności Marconiego z USA do Wielkiej Brytanii.

https://www.qrz.com/db/KM1CC  https://www.facebook.com/KM1CC

Poniżej link ze strony Muzeum Gliwice z tego wydarzenia pt. "Radiostacja Gliwice nadaje"

http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/radiostacja-gliwice-nadaje


W dniu 21 stycznia pracowaliśmy z okazji 122 rocznicy przesłania pierwszych sygnałów radiowych przez Marconiego na odległość 186 mil. Sygnały zostały odebrane z St. Catherines Isle Wight.

https://www.facebook.com/lizardwirelessstation/  https://www.qrz.com/db/GB4LWS


O naszych imprezach w dniach 18 i 21 stycznia 2023 r. w zabytkowej  Radiostacji Gliwice napisano w Komunikacie PZK nr 03/2023 r. z dnia 18.01.2023 r.


Kilka fotek z tych wydarzeń znajdziesz w naszej galerii zdjęć.